Over

120,000

Worldwide

Saturday - Sunday CLOSED

Mon - Fri 8.00 - 18.00

Call us

 

Acil Tercüme Nedir?

acil tercüme nedir

Acil tercüme, hepimizin de bildiği gibi teknik, tıbbi, matbu evrak gibi belgelerin çevirisinde normal teslim tarihinden daha kısa bir süre içerisinde tercüme edilecek belgelerin teslimine verilen genel adlardan birisidir. Özellikle konsolosluk işlemlerinde, gün içi hızlı bir şekilde tercümesi  tamamlanıp resmi kurumlara teslim edilmesi gereken belge türlerinde mutlak suretle uygulanması gereken bir işlem  türüdür. Bu bağlamda acil tercüme hizmetlerine genellikle yurt dışına çıkış yapmak isteyen bireysel müşteriler ve gümrük firmaları gibi gün içerisinde acil olarak alınması gereken evrakları bulunan firmaların yoğun rabet gösterdiğini söyleyebiliriz.

Günümüzde bakıldığında tercüme bürolarına gelen çeviri işlerinin büyük çoğunluğunun acil skalasında değerlendirdiğini üzülerek belirtmek isteriz. Firmaların talep ettikleri teslim tarihlerinin projelerin acil tercüme kategorisinde değerlendirilmesine olanak sağladığını söyleyebilsekte; kitap, katalog ve web sitesi gibi evrakların acil tercüme kategorisinde değerlendirilmesinin oldukça yanlış bir uygulama olduğunu atmalak istemeyiz.

Acil tercüme edilecek evraklar, genellikle diploma, nüfus kayıt örneği gibi evrak türleri olduğu için tıbbi bir epikriz raporuna acil tercüme işlemi uygulamak proje sağlığını ciddi tehdit altına alacak bir unsurdur. Bu yüzden yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi acil tercüme hizmetlerinin matbu evraklara uygulanan bir çözüm olduğunu söylememiz çok daha sağlıklı olacaktır.

Gelecek yazılarımızda acil tercüme nedir konusuna ek olarak; acil çeviri hizmetlerinin tüm bilinmeyenlerini sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply